4das8d4a8sd

Jak prawidłowo socjalizować szczeniaka?

Socjalizacja szczeniaka jest ważnym elementem jego rozwoju i znacząco wpływa na późniejsze funkcjonowanie. Jako świadomy i odpowiedzialny opiekun musisz zrobić wszystko, aby zapewnić pupilowi dobry start, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Jak prawidłowo socjalizować szczeniaka? Kiedy zacząć i na co zwrócić uwagę? Sprawdź!

Socjalizacja szczeniaka – co to takiego?

Pod hasłem socjalizacji kryje się budowanie prawidłowych relacji z żywymi istotami, takimi jak ludzie, psy i inne zwierzęta, które pozwala psu dobrze funkcjonować, nawiązywać więzi i zachowywać się odpowiednio do okoliczności. Najlepszym czasem na socjalizację jest ten pomiędzy 3. a 18. tygodniem życia szczenięcia. Późniejsza socjalizacja nie jest niemożliwa, ale przebiega zdecydowanie trudniej i wolniej.

Socjalizacja szczeniaka – jak to zrobić prawidłowo?

Socjalizację dzielimy na pierwotną i wtórną. Pierwsza z wymienionych następuje średnio pomiędzy 3. a 7. tygodniem życia psa i „dzieje się sama”, bez udziału człowieka, w obrębie własnego gatunku – z matką i rodzeństwem. Pies uczy się, jak prawidłowo komunikować swoje potrzeby i zamiary oraz jak odczytywać sygnały wysyłane przez inne psy. W ten etap rozwoju nie należy ingerować, jeśli matka właściwie zajmuje się swoim potomstwem i szczenięta rozwijają się bez zarzutu.

W trakcie socjalizacji wtórnej czworonóg nawiązuje relacje z innymi psami, ludźmi i zwierzętami. Niezmiernie ważne jest, aby wszelkie doświadczenia w tym czasie były pozytywne. Warto więc zadbać o to, by pupil nie wpadł w tarapaty i nie nabył lęku.

Nie zmuszaj podopiecznego do kontaktu z psami lub ludźmi, jeśli tego nie chce. Co więcej, staraj się go nie zachęcać, np. smakołykami, aby to była jego własna decyzja i inicjatywa. Jeśli zdecyduje się na nawiązanie relacji i wszystko przebiegnie pomyślnie, nagrodź go smaczkami lub jego ulubioną karmą. Pamiętaj o tym, aby serwować pupilowi wyłącznie najlepszej jakości smakołyki i pożywienie, jak np. karmy bytowe i specjalistyczne SPECIFIC™, bowiem dieta ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie psa!

Twórz sytuacje, w których szczeniak będzie miał szansę spotkać różnych ludzi (niskich, wysokich, w okularach, z brodą etc.) i zwierzęta, ale zawsze rób to tak, aby zapewnić podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa, przestrzeń i możliwość wycofania się z interakcji, jeśli poczuje taką potrzebę. Nigdy nie karć psa za to, że nie chce podjąć kontaktu i nie denerwuj się, jeśli socjalizacja przebiega powoli, bo każde szczenię rozwija się we własnym tempie!

Podsumowanie

Prawidłowo przeprowadzona socjalizacja zapewnia czworonogowi dobry start w dorosłość. Dzięki niej bez obaw będzie nawiązywał relacje z innymi psami i ludźmi. Pamiętaj jednak o tym, że Twój pies nie musi uwielbiać każdego, nie musi dążyć do kontaktu. Wspieraj go w jego decyzjach i zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa, aby przede wszystkim Wasze relacje były jak najlepsze!

Podobne wpisy