Czy kot może się przegrzać?
Każdy opiekun kota doskonale wie, że są to zwierzęta ciepłolubne. Uwielbiają grzać się zimą na kaloryferze, a latem chętnie wylegują się na gorącym od słońca parapecie. Kot, w odróżnieniu np. od psa i człowieka, stosunkowo dobrze znosi wysoką temperaturę, ale nie jest prawdą, że upały mu niestraszne i nie może się przegrzać! Dowiedz się, jak wesprzeć pupila w czasie intensywnych upałów.
Dlaczego koty lubią ciepło?
Odpowiedź na to pytanie kryje się w ich pochodzeniu. Koty uwielbiają ciepło i – co więcej – wykazują naprawdę dobrą zdolność radzenia sobie w wysokiej temperaturze, bo odziedziczyły ją po swoich przodkach. Wywodzą się bowiem od kota nubijskiego zamieszkującego pustynne obszary Półwyspu Arabskiego i Afryki.
Jak chłodzą się koty?
Mechanizm termoregulacji jest u kotów nieco inny niż u psów i ludzi. Przede wszystkim zwierzęta te nie oddają nadmiaru ciepła do otoczenia całą powierzchnią ciała. Ich gruczoły potowe, podobnie jak u psów, umiejscowione są na łapach, ale w przeciwieństwie do psów, koty nie zieją. Mają za to inny sposób na ochłodę – liżą sierść, przez co ciepło odparowuje.
Czy kot może się przegrzać?
Jak zostało już nadmienione, większość kotów naprawdę doskonale radzi sobie z wysokimi temperaturami, a nawet bardzo je lubi. Są one jednak niebezpieczne m.in. dla kociąt, których mechanizm termoregulacji nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dla kotów starszych i chorych. Zwierzęta te potrzebują szczególnej opieki!
Jak pomóc kotu w upalne dni i uchronić go przed przegrzaniem?
Chcąc pomóc pupilowi przetrwać upały, przede wszystkim zapewnij mu stały dostęp do świeżej, czystej wody. Powinna ona być chłodna, ale nie bardzo zimna (zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do chorób dróg oddechowych). Wiele kotów nie przepada za piciem wody (w naturze pobierają ją głównie z pożywienia) i nie lubi wody stojącej. Możesz zachęcić mruczka do częstszego picia, inwestując w specjalną fontannę. Dobrym rozwiązaniem jest serwowanie kotu mokrej karmy, która dobrze nawodni jego organizm. Wybieraj wyłącznie najwyższej jakości pożywienie, jak np. karmy specjalistyczne i karmy bytowe SPECIFIC™.
Koty, które lubią kąpiele i zabawy w wodzie, należą do rzadkości. Jeśli i Twój pupil nie jest miłośnikiem wodnych szaleństw, nie próbuj schładzać go na siłę. Możesz delikatnie przecierać jego sierść wilgotną ściereczką. Zaproponuj mu matę chłodzącą. Zadbaj o to, aby kot miał dostęp do zacienionego, przewiewnego miejsca, w którym będzie mógł odetchnąć od upału.
Uwaga! Jeśli kot z przyczyn zdrowotnych nie powinien być narażony na wysoką temperaturę, w czasie największych upałów – dla jego dobra! – pozbaw go dostępu do nagrzanego parapetu, balkonu czy tarasu.
Podsumowanie
Koty to zwierzęta, które kochają ciepło. Nawet jednak one nie powinny być wystawione na działanie zbyt wysokiej temperatury przez dłuższy czas. Jeśli jesteś opiekunem małego kotka, seniora lub schorowanego mruczka, okresie męczących upałów otocz go szczególną opieką, zwracaj uwagę na jego zachowanie i samopoczucie. W przypadku, gdy pojawią się jakiekolwiek niepokojące symptomy, udaj się na konsultację do lekarza weterynarii.